Skip Navigation
 
Follow:
Facebook Twitter LinkedIn YouTube GooglePlus
Share:

Home  >  Membership & Services  >  Fellows

 

 

 

closeClose

The 52 members of the IEEE Fellow Committee are all IEEE Fellows representing the 10 IEEE Regions, 44 IEEE Societies/Technical Councils and various affiliations.

The IEEE Fellow Committee is responsible for making recommendations to the IEEE Board of Directors for nominees to be elevated to the grade of Fellow.

 

IEEE Fellow Committee Members

The 2011 Fellow Committee Members

 
Chair:
Robert E. Fontana, Jr.
1996
for development of novel processes for magnetic devices, most notably magnetoresistive thin films heads
 
Vice Chair:
Bruce Hajek
1989
for contributions to stochastic systems, communications networks, and control systems
 
Members:
 
Bir Bhanu
1996
for contributions to sensor-based navigation, automatic object recognition and closed-loop adaptive techniques for developing robust algorithms
 
Flavio G. Canavero
2007
for contributions to the modeling of circuit and electronic interconnects
 
Gerard-Andre Capolino
2002
for contributions to modeling, simulation, and control techniques applied to power electronics and electrical drives
 
Moises Cases
2009
for contributions to design and noise control for power and signal distribution in digital systems
 
Vincent W. Chan
1994
for leadership in optical communication systems
 
Nim K. Cheung
1995
for contributions to the understanding and development of high speed lightwave technology and to the architecture and application of gigabit networks
 
Kent D. Choquette
2003
for contributions to the development of semiconductor vertical cavity surface emitting laser diodes
 
David A. Conner (Life Fellow)
1995
for leadership in the integration of engineering design education into the electrical engineering curriculum
 
Susan E. Conry
2006
for contributions to engineering education
 
Jane Cullum (Life Fellow)
1990
for contributions to practical numerical algorithms for large-scale systems
 
Patricia D. Daniels
1997
for contributions to engineering education
 
Mark E. Davis (Life Fellow)
2005
for contributions in modern airborne radar systems and their implementation with emerging technologies
 
Silvano Donati (Life Fellow)
2003
for contributions to electro-optical instrumentation and photodetector noise theory
 
Stephen D. Dukes
2002
for leadership in evolving cable television industry architecture, technology and standards for rapidly developing digital two-way communications systems
 
Mohamed E. El-Hawary
1990
for contributions to the theory of optimal economic operation of hydrothermal power systems
 
Gerhard Fettweis
2009
for contributions to signal processing algorithms and chip implementation architectures for communications
 
Dimitar P. Filev
2008
for application of soft computing to intelligent systems
 
Heyno Garbe
2006
for contributions to electro magnetic compatibility (EMC) measurement techniques
 
Steven H. Gold
1996
for research in high power, coherent radiation sources including millimeter-wave free-electron lasers, gyrotrons, cyclotron autoresonance masers, and the magnicon
 
J. Michael Golio
1996
for contributions to the characterization, parameter extraction, and modeling of microwave transistors
 
Bin He
2004
for contributions to the development of electrophysiological neuroimaging and electrocardiographic imaging
 
Katsushi Ikeuchi
1998
for contributions to the advancement of robot vision technology
 
Hiroshi Iwai
1997
for contributions to ultra-small geometry CMOS BiCMOS devices
 
Richard C. Jaeger (Life Fellow)
1986
for contributions to device technology for high-performance analog and digital computer systems
 
Jose A. Jardini (Life Fellow)
1990
for contributions to the planning and design of extra-high-voltage ac and high-voltage dc systems
 
Barry W. Johnson
1996
for contributions to fault-tolerant computing
 
Rohit Kapur
2003
for contributions to IC Test Technology
 
Mark J. Karol
1993
for contributions to the theory, design, and analysis of high-performance packet switches and multiuser lightwave communication networks
 
V. Prasad Kodali (Life Fellow)
1980
for leadership in the planning of radar development
 
C.S. George Lee
1993
for contributions to computational algorithms and architectures in robot kinematics and dynamics and for leadership in robotics education
 
Peter A. Lewin
1993
for contributions to the fields of electroacoustics and medical ultrasonics and for the development of new transducers and measurement methods
environment
 
Om P. Malik (Life Fellow)
1987
for contributions to real-time digital control and protection of synchronous machines
 
John D. Norgard
1990
for the application of infrared thermography to the measurement of electromagnetic fields
 
Maciej J. Ogorzalek
1997
for contributions to the theory, analysis, and control of nonlinear dynamic systems and chaotic phenomena
 
Panagiotis E. Papamichalis
1999
for contributions to the development and implementation of efficient Digital Signal Processing (DSP) algorithms
 
Ronald C. Petersen
2000
for outstanding contributions and leadership in development of standards for the safe use of electromagnetic energy across the spectrum from D.C. to light
 
Laura M. Roa
2003
for contributions to new resuscitation therapies for burn patients that are based on mathematical modeling, simulation, and control techniques
 
Tariq Samad
2005
for leadership in industrial applications of intelligent control systems
 
Mansoor Shafi
1993
for contributions to the propagation modeling of microwave radio paths and for leadership in the development of digital radio
 
Marwan Simaan
1988
for contributions to the development and application of signal image processing techniques in exploration geophysics
Chanan Singh (Life Fellow)
1991
for contributions to the theory and applications of quantitative reliability methods in electric power systems
 
Yonghua Song
2008
for contributions to optimization techniques for power systems
 
Ljilijana Trajkovic
2005
for contributions to computer aided design tools for circuit analysis
 
S.S. Venkata (Life Fellow)
1989
for leadership in electric-power education and research in energy transmission technology.
 
John L. Volakis
1996
for contributions to computational electromagnetic, including hybrid finite element and high frequency methods
 
Jun Wang
2007
for contributions to recurrent neural networks for optimization and engineering applications
 
Changyun Wen
2010
for contributions to adaptive control, switching and impulsive systems
 
Werner Wiesbeck
1994
for contributions to wide-band polarimetric radar technology
 
Jingshown Wu
2005
for leadership in higher education and wireless industry development
 
Ralph W. Wyndrum (Life Fellows)
1975
for contributions to hybrid integrated circuits development and application
 
  
Alternates:
Kwang-Ting Cheng
2000
for contributions to innovative techniques for testing and synthesis of electronic circuits
 
Toshio Fukuda
1995
for the development of distributed intelligent robotics and system control with neuron-fuzzy-genetic-algorithms based computational intelligence
 
Abbas Jamalipour
2007
for contributions to next generation networks for traffic control
 

 

 

 

 
 

top of page

 

Newly Elevated Fellow Class

Fellow Procedures

2013 Operations Manual (DOC, 134 KB)

Order a Fellow Pin or Certificate

Contact the IEEE Fellow Program

Fellows Bylaw Information

Fellows News

Fellows news in any manner—honors, recognitions, promotions, and more—will be displayed here.

Call for Nominations for the Class of 2015
Nominations for the IEEE Fellows Class of 2015 are now being accepted. Nominate a colleague, coworker, or friend whose career and body of work you consider eligible for elevation to the IEEE Fellow Grade. Apply only online. Deadline is 1 March 2014.