Skip Navigation
 
Follow:
Facebook Twitter LinkedIn YouTube GooglePlus
Share:

Home  >  Membership & Services  >  Fellows

 

 

 

closeClose

The 52 members of the IEEE Fellow Committee are all IEEE Fellows representing the 10 IEEE Regions, 45 IEEE Societies/Technical Councils and various affiliations.

The IEEE Fellow Committee is responsible for making recommendations to the IEEE Board of Directors for nominees to be elevated to the grade of Fellow.

 

IEEE Fellow Committee Members

Chair:
Nim K. Cheung
1995
for contributions to the understanding and development of high speed lightwave technology and to the architecture and application of gigabit networks

Vice Chair:
Panagiotis E. Papamichalis
1999
for contributions to the development and implementation of efficient Digital Signal Processing (DSP) algorithms

Members:
Florencio Aboytes
1999
for contributions to the analysis and control of power systems

Bir Bhanu
1996
for contributions to sensor-based navigation, automatic object recognition and closed-loop adaptive techniques for developing robust algorithms

Piero Bonissone
2004
for leadership in the development of artificial and computational intelligence technologies and their applications to real-world problems

Flavio G. Canavero
2007
for contributions to the modeling of circuit and electronic interconnects

Gerard-Andre Capolino
2002
for contributions to modeling, simulation, and control techniques applied to power electronics and electrical drives

Moises Cases
2009
for contributions to design and noise control for power and signal distribution in digital systems

David A. Conner (Life Fellow)
1995
for leadership in the integration of engineering design education into the electrical engineering curriculum


Thomas Conte
2005
for contributions to computer architecture, compiler code generation and performance evaluation

Daniel Costello (Life Fellow)
1986
for contributions to coding for reliable communication and to engineering education

Jane Cullum (Life Fellow)
1990
for contributions to practical numerical algorithms for large-scale systems

Silvano Donati (Life Fellow)
2003
for contributions to electro-optical instrumentation and photodetector noise theory

Stephen D. Dukes
2002
for leadership in evolving cable television industry architecture, technology and standards for rapidly developing digital two-way communications systems

William Emery
2003
for contributions to satellite remote sensing

Gerhard Fettweis
2009
for contributions to signal processing algorithms and chip implementation architectures for communications

Dimitar P. Filev
2008
for application of soft computing to intelligent systems

Toshi Fukuda
1995
for the development of distributed intelligent robotics and system control with neuron-fuzzy-genetic-algorithms based computational intelligence

J. Michael Golio
1996
for contributions to the characterization, parameter extraction, and modeling of microwave transistors

David Haccoun
1993
for contributions to the study of probabilistic decoding algorithms for convolutional codes

R.(Russell) To Hsing
1995
for leadership in the development of technology to transport video rate data on existing telephone access lines



Katsushi Ikeuchi
1998
for contributions to the advancement of robot vision technology

Hiroshi Iwai
1997
for contributions to ultra-small geometry CMOS BiCMOS devices

Subramanian Iyer
1995
for contributions to SiGe heterojunction devices and self-aligned silicides

Richard C. Jaeger (Life Fellow)
1986
for contributions to device technology for high-performance analog and digital computer systems

Jose A. Jardini (Life Fellow)
1990
for contributions to the planning and design of extra-high-voltage ac and high-voltage dc systems

C. S. George Lee
1993
for contributions to computational algorithms and architectures in robot kinematics and dynamics, and for leadership in robotics education

Peter A. Lewin
1993
for contributions to the fields of electroacoustics and medical ultrasonics and for the development of new transducers and measurement methods environment

Wooil Moon
2003
for contributions to theoretical geodynamics for earth system observation

Paul Nikolich
2005
for leadership in enabling ubiquitious broadband internet access and associated standards

Maciej J. Ogorzalek
1997
for contributions to the theory, analysis, and control of nonlinear dynamic systems and chaotic phenomena

Kohuei Ohnishi
2001
for contributions to the development of disturbance observer and its applications to motion control




David Plant
2007
for contributions to optoelectronic devices
Amy Reibman
2005
for contributions to the transport of video over networks

Laura M. Roa
2003
for contributions to new resuscitation therapies for burn patients that are based on mathematical modeling, simulation, and control techniques

Tariq Samad
2005
for leadership in industrial applications of intelligent control systems

Marwan Simaan
1988
for contributions to the development and application of signal image processing techniques in exploration geophysics

Chanan Singh (Life Fellow)
1991
for contributions to the theory and applications of quantitative reliability methods in electric power systems

Yonghua Song
2008
for contributions to optimization techniques for power systems

Nagu Srinivas
2007
for contributions to assessment of vulnerability of aged extruded dielectric power cables by direct current testing

Roberto Tempo
2000
for contributions to robust identification and control of uncertain systems

Ljilijana Trajkovic
2005
for contributions to computer aided design tools for circuit analysis

Maria Valla
2010
for contributions to non-linear control of electric drives


S.S. Venkata (Life Fellow)
1989
for leadership in electric-power education and research in energy transmission technology.

John L. Volakis
1996
for contributions to computational electromagnetic, including hybrid finite element and high frequency methods

Fei-yue Wang
2004
for contributions to intelligent control systems and applications to complex systems

Jun Wang
2007
for contributions to recurrent neural networks for optimization and engineering applications

Changyun Wen
2010
for contributions to adaptive control, switching and impulsive systems

Jingshown Wu
2005
for leadership in higher education and wireless industry development

Ralph W. Wyndrum (Life Fellow)
1975
for contributions to hybrid integrated circuits development and application

Gary Yen
2009
for contribution to intelligent systems and control

Bin Zhao
2008
for contributions to interconnect technology for integrated circuits

Alternates:
Roger Barr
1996
for contributions to the theory of the electrocardiogram and its origin from currents and voltages within the hear

Edison Da Silva
2003
for contributions to static power converter and machine drive

Juin Liou
2011
for contributions to development of electrostatic discharge protection of integrated circuits

 
 

top of page

 

Newly Elevated Fellow Class

Fellow Procedures

2013 Operations Manual (DOC, 134 KB)

Order a Fellow Pin or Certificate

Contact the IEEE Fellow Program

Fellows Bylaw Information

Fellows News

Fellows news in any manner—honors, recognitions, promotions, and more—will be displayed here.

Congratulations to IEEE Life Fellow Mildred Dresselhaus for being honored with the Presidential Medal of Freedom.

Call for Nominations for the Class of 2016
Nominations for the IEEE Fellows Class of 2016 are now being accepted. Nominate a colleague, coworker, or friend whose career and body of work you consider eligible for elevation to the IEEE Fellow grade. Apply only online. Deadline is 1 March 2015.