Skip Navigation
 
Follow:
Facebook Twitter LinkedIn YouTube GooglePlus
Share:

Home  >  Membership & Services  >  Fellows

 

 

 

closeClose

The 52 members of the IEEE Fellow Committee are all IEEE Fellows representing the 10 IEEE Regions, 45 IEEE Societies/Technical Councils and various affiliations.

The IEEE Fellow Committee is responsible for making recommendations to the IEEE Board of Directors for nominees to be elevated to the grade of Fellow.

 

IEEE Fellow Committee Members

Chair:
Nim K. Cheung
1995
for contributions to the understanding and development of high speed lightwave technology and to the architecture and application of gigabit networks


Vice Chair:
Panagiotis E. Papamichalis
1999
for contributions to the development and implementation of efficient Digital Signal Processing (DSP) algorithms


Members:
Magdy Bayoumi
1999
for contributions to application specific digital signal processing architecture and computer arithmetic

Piero Bonissone
2004
for leadership in the development of artificial and computational intelligence technologies and their applications to real-world problems

Flavio G. Canavero
2007
for contributions to the modeling of circuit and electronic interconnects

Moises Cases
2009
for contributions to design and noise control for power and signal distribution in digital systems

Vincent W. Chan
1994
for leadership in optical communication systems

C. L. Philip Chen
2007
for contributions to intelligent manufacturing systems design and integration

Kwang-Cheng Chen
2007
for contributions to wireless broadband communications and wireless local area networks

Pierre Rene Chevillat
1995
for contributions to the theory and application of digital communication techniques

Daniel Costello (Life Fellow)
1986
for contributions to coding for reliable communication and to engineering education

Jane Cullum (Life Fellow)
1990
for contributions to practical numerical algorithms for large-scale systems

Miwako Doi
2011
for contributions to the human interface of document processing

Stephen Dukes
2002
for leadership in evolving cable television industry architecture, technology and standards for rapidly developing digital two-way communications systems

William Emery
2003
for contributions to satellite remote sensing

Gerhard Paul Fettweis
2009
for contributions to signal processing algorithms and chip implementation architectures for communications

Dimitar P. Filev
2008
for application of soft computing to intelligent systems

Stefano Galli
2012
for contributions to theory, practice, and standardization of power line communication networks

Bijoy Ghosh
2000
for fundamental contributions to systems theory with applications to robust control, vision and multisensor fusion

J. Michael Golio
1996
for contributions to the characterization, parameter extraction, and modeling of microwave transistors

David Haccoun
1993
for contributions to the study of probabilistic decoding algorithms for convolutional codes

Hideki Hashimoto
2006
for contributions to mechatronics systems

Bin He
2004
for contributions to the development of electrophysiological neuroimaging and electrocardiographic imaging

John Hollerbach
1996
for contributions to autonomous robot calibration, novel robot systems, and human motor control

To (Russell) Hsing
1995
for leadership in the development of technology to transport video rate data on existing telephone access lines

Hiroshi Iwai
1997
for contributions to ultra-small geometry CMOS BiCMOS devices

Rangachar Kasturi
1996
for contributions to the field of computer vision and pattern recognition; in particular, to document image analysis for graphics recognition and interpretation

Leo Charles Kempel
2009
for contributions to conformal antenna design and electromagnetic composite materials

Bruce Krogh
1998
for contributions to supervisory control and its industrial applications

Hideo Kuwahara
2006
for contributions to high capacity optical fiber communication technologies

Kazuo Kyuma
1997
for contributions to optical information processing including optical neuro-chip and artificial retina chips

Khaled Letaief
2003
for contributions to the analysis, design, and performance evaluation of high-speed wireless communication systems

Wanjiun Liao
2010
for contributions to communication protocols in multimedia networking

Gerard Medioni
2003
for contributions to computer vision algorithms for feature extraction, organization, and matching

Maciej J. Ogorzalek
1997
for contributions to the theory, analysis, and control of nonlinear dynamic systems and chaotic phenomena

Kohuei Ohnishi
2001
for contributions to the development of disturbance observer and its applications to motion control

Teofilio Ramos
2001
for contributions to international engineering education and for development of the Mexican engineering accreditation system

Nalini K. Ratha
2007
for contributions to biometric authentication systems

Amy Reibman
2005
for contributions to the transport of video over networks

Tariq Samad
2005
for leadership in industrial application of intelligent control systems

Ronald D. Schrimpf
2000
for contributions to the understanding and the modeling of physical mechanisms governing the response of semiconductor devices to radiation exposure

Marwan Simaan
1988
for contributions to the development and application of signal image processing techniques in exploration geophysics

Nagu Srinivas
2007
for contributions to assessment of vulnerability of aged extruded dielectric power cables by direct current testing

Peter Sutherland
2007
for contributions to harmonic analysis in electrical power systems

Roberto Tempo
2000
for contributions to robust identification and control of uncertain systems

Ljilijana Trajkovic
2005
for contributions to computer aided design tools for circuit analysis

Maria Valla
2010
for contributions to non-linear control of electric drives

S.S. Venkata (Life Fellow)
1989
for leadership in electric-power education and research in energy transmission technology.

Jeffrey Mark Voas
2010
for leadership in the development of trustworthy software, including improved metrics and process optimization

Fei-Yue Wang
2004
for contributions to intelligent control systems and applications to complex systems

Changyun Wen
2010
for contributions to adaptive control, switching and impulsive systems

Gary Yen
2009
for contribution to intelligent systems and control


Alternates:

David Allen Conner (Life Fellow)
1995
for leadership in the integration of engineering design education into the electrical engineering curriculum

John Volakis
1996
for contributions to computational electromagnetic, including hybrid finite element and high frequency methods

Jingshown Wu
2005
for leadership in higher education and wireless industry development

Ralph W. Wyndrum , Jr. (Life Fellow)
1975
for contributions to hybrid integrated circuits' development and application

 
 

top of page

 

Newly Elevated Fellow Class

Fellow Procedures

2013 Operations Manual (DOC, 134 KB)

Order a Fellow Pin or Certificate

Contact the IEEE Fellow Program

Fellows Bylaw Information

Fellows News

Fellows news in any manner—honors, recognitions, promotions, and more—will be displayed here.

Call for Nominations for the Class of 2015
Nominations for the IEEE Fellows Class of 2015 are now being accepted. Nominate a colleague, coworker, or friend whose career and body of work you consider eligible for elevation to the IEEE Fellow Grade. Apply only online. Deadline is 1 March 2014.