Composition
The Technical Field Awards Council consists of a Chair, a Vice Chair, and the Chairs of the TFA Selection Committees. The IEEE Technical Field Awards are awarded for contributions or leadership in specific fields of interest of IEEE. They may be awarded annually when, in the judgment of the AB, suitable candidates are available.
Members and roles

Vincenzo Piuri

Chair

TBD

Vice Chair

Thomas Penzel

Chair, IEEE Biomedical Engineering Award Committee

Jacobus Swart

Chair, IEEE Cledo Brunetti Award Committee

Kitty Pearsall

Chair, IEEE Electronics Packaging Award Committee 

P.R. Kumar

Chair, IEEE Control Systems Award Committee

Yahya Rahmat-Samii

Chair, IEEE Electromagnetics Award Committee

Lori Lamel

Chair, IEEE James L. Flanagan Speech and Audio Processing Award Committee

James H. McClellan Chair, IEEE Fourier Award for Signal Processing

Kelin Jo Kuhn

Chair, IEEE Andrew S. Grove Award Committee

Charlie Henville

Chair, IEEE Herman Halperin Electric Transmission and Distribution Award Committee

Lauren Christopher

Chair, IEEE Masaru Ibuka Consumer Electronics Award Committee

Jussara Almeida

Chair, IEEE Internet Award Committee

Kenneth B. Smith

Chair, IEEE Richard Harold Kaufmann Award Committee

Jorge E. Fernandez Daher

Chair, IEEE Joseph F. Keithley Award in Instrumentation and Measurement Committee

Doug Garrity

Chair, IEEE Gustav Robert Kirchhoff Award Committee

Emina Soljanin

Chair, IEEE Koji Kobayashi Computers and Communications Award Committee

Dushan Boroyevich

Chair, IEEE William E. Newell Power Electronics Award Committee

Sarah A. Rajala

Chair, IEEE Daniel E. Noble Award for Emerging Technologies Committee

John R. Long

Chair, IEEE Donald O. Pederson Award in Solid-State Circuits Committee

Jane P. Chang

Chair, IEEE Frederik Philips Award Committee

Joe C. Campbell

Chair, IEEE Photonics Award Committee

Lynne Parker

Chair, IEEE Robotics and Automation Award Committee

James C. Bezdek

Chair, IEEE Frank Rosenblatt Award Committee

Ilan Ben-Zvi

Chair, IEEE Marie Sklodowska-Curie Award Committee

Dr. Ling Liu Chair, IEEE Innovation in Societal Infrastructure Award Committee

Pamela Kumar

Chair, IEEE Charles Proteus Steinmetz Award Committee

J. Roberto de Marca

Chair, IEEE Eric E. Sumner Award Committee

Helmut Bolcskei

Chair, IEEE Teaching Award Committee
- IEEE Leon K. Kirchmayer Graduate Teaching Award
- IEEE Undergraduate Teaching Award

Kiruba Sivasubramaniam Haran

Chair, IEEE Nikola Tesla Award Committee

Richard Jaeger

Chair, IEEE Kiyo Tomiyasu Award Committee

Bruno Lequesne Chair, IEEE Transportation Technologies Award Committee