Skip Navigation
Join IEEE
 
 

Home  >  Membership  >  Fellows

 

 

 

closeClose

The 52 members of the IEEE Fellow Committee are all IEEE Fellows representing the 10 IEEE Regions, 45 IEEE Societies/Technical Councils and various affiliations.

The IEEE Fellow Committee is responsible for making recommendations to the IEEE Board of Directors for nominees to be elevated to the grade of Fellow.

 

IEEE Fellow Committee Members

The 2014 Fellow Committee Members

Chair:
Panagiotis E. Papamichalis
1999
for contributions to the development and implementation of efficient Digital Signal Processing (DSP) algorithms

Vice Chair:
Jane Cullum (Life Fellow)
1990
for contributions to practical numerical algorithms for large-scale systems

Members:
David Allstot (Life Fellow)
1992
for contributions to the analysis and design of switched-capacitor and analog integrated circuits

Fil Bartoli
2005
for leadership in optoelectronic materials and devices

Magdy Bayoumi
1999 for contributions to application specific digital signal processing architecture and computer arithmetic

Jon Benediktsson
2004
for contributions to pattern recognition and data fusion in remote sensing

Piero Bonissone
2004
for leadership in the development of artificial and computational intelligence technologies and their applications to real-world problems

Moises Cases
2009
for contributions to design and noise control for power and signal distribution in digital systems

Christos Cassandras
1996
for contributions to discrete event systems and perturbation analysis and their applications

Cor Claeys
2009
for contributions to semiconductor device physics, defect engineering, and low frequency noise characterization

Daniel Costello (Life Fellow)
1986
for contributions to coding for reliable communication and to engineering education

Serge Demidenko
2004 for contributions to electronic testing

Paulo Diniz
2000
for fundamental contributions to the design and implementation of fixed and adaptive filters and Electrical Engineering Education

Dimitar P. Filev
2008
for application of soft computing to intelligent systems

David Haccoun
1993
for contributions to the study of probabilistic decoding algorithms for convolutional codes

Hideki Hashimoto
2006
for contributions to mechatronics systems

Bin He
2004 for contributions to the development of electrophysiological neuroimaging and electrocardiographic imaging

R.(Russell) To Hsing
1995
for leadership in the development of technology to transport video rate data on existing telephone access lines

Chennupati Jagadish
2002
for contributions to III-V compound semiconductor optoelectronic device integration

Mo M. Jamshidi (Life Fellow)
1989
for contributions to the theory and applications of large-scale systems and control system education

Mark Karol
1993
for contributions to the theory, design, and analysis of high-performance packet switches and multiuser lightwave communication networks

Leo Charles Kempel
2009
for contributions to conformal antenna design and electromagnetic composite materials

V. Prasad Kodali (Life Fellow)
1980
for leadership in the planning of radar development

Bruce Krogh
1998
for contributions to supervisory control and its industrial applications

Hideo Kuwahara
2006
for contributions to high capacity optical fiber communication technologies

Khaled Letaief
2003
for contributions to the analysis, design, and performance evaluation of high-speed wireless communication systems

Wanjiun Liao
2010
for contributions to communication protocols in multimedia networking

Gerard Medioni
2003
for contributions to computer vision algorithms for feature extraction, organization, and matching

A.P. Sakis Meliopouos
1993
for contributions to power system grounding, reliability assessment, and analysis of harmonics

Carmen Menoni
2010
for contributions to nano-scale imaging with ultraviolet lasers, and semiconductor optical materials and devices

Eytan Modiano
2012
for contributions to cross-layer resource allocation algorithms for wireless, satellite, and optical networks

Maciej J. Ogorzalek
1997
for contributions to the theory, analysis, and control of nonlinear dynamic systems and chaotic phenomena

Kohuei Ohnishi
2001
for contributions to the development of disturbance observer and its applications to motion control

Marios Polycarpou
2006
for contributions to the theory and application of intelligent systems and control

Peter Ramadge
1996
for contributions to the theory of adaptive control and the control of discrete event systems

Teofilio Ramos
2001
for contributions to international engineering education and for development of the Mexican engineering accreditation system

Amy Reibman
2005
for contributions to the transport of video over networks

Tariq Samad
2005 for leadership in industrial application of intelligent control systems

Ronald D. Schrimpf
2000
for contributions to the understanding and the modeling of physical mechanisms governing the response of semiconductor devices to radiation exposure

Barry L. Shoop
2012
for leadership in photonic signal and image processing for national security

Marwan Simaan
1988
for contributions to the development and application of signal image processing techniques in exploration geophysics

Nagu Srinivas
2007
for contributions to assessment of vulnerability of aged extruded dielectric power cables by direct current testing

Roberto Tempo
2000
for contributions to robust identification and control of uncertain systems

Ljilijana Trajkovic
2005
for contributions to computer aided design tools for circuit analysis

Isabel Trancoso
2011
for sustained contributions to speech technology, especially in the provision of research in and resources for the Portuguese language

Maria Valla
2010
for contributions to non-linear control of electric drives

Pramod Varshney
1997
for contributions to the theory and applications of distributed detection and data fusion

S.S. (Mani) Venkata (Life Fellow)
1989
for leadership in electric-power education and research in energy transmission technology.

Jeffrey M. Voas
2010
for leadership in the development of trustworthy software, including improved metrics and process optimization

John L. Volakis
1996
for contributions to computational electromagnetic, including hybrid finite element and high frequency methods

Gary Yen
2009
for contribution to intelligent systems and control

Alternates:
Flavio Canavero
2007
for contributions to the modeling of circuit and electronic interconnects

Kwang-Cheng Chen
2007
for contributions to wireless broadband communications and wireless local area networks

Christos Christodoulou
2002
for contributions to the application of neural networks in adaptive antenna arrays

James Coleman
1992
for contributions to semiconductor lasers through innovative epitaxial growth techniques and device designs

Petar Djuric
2006
for contributions to Monte Carlo based methods to signal processing

Gerhard Fettweis
2009
for contributions to signal processing algorithms and chip implementation architectures for communications

Stefano Galli
2012
for contributions to theory, practice, and standardization of power line communication networks

Bijoy Ghosh
2000
for fundamental contributions to systems theory with applications to robust control, vision and multisensor fusion

Lawrence Hall
2003
for contributions to the theory and practice of fuzzy pattern recognition

Zhong-Ping Jiang
2008
for contributions to nonlinear control theory and underactuated mechanical systems

Aggelos Katsaggelos
1998
for contributions to the theory and application of iterative image restoration methods

Sergios Theodoridis
2008
for contributions to the design of adaptive signal processing systems

Daniel Yeung
2004
for contributions to sensitivity analysis of neural networks and fuzzy expert systems
 

 
 

top of page