Skip Navigation
 
Follow:
Facebook Twitter LinkedIn YouTube
Share:

Home  >  About IEEE  >  Corporate  >  Election

 

 

 

closeClose

The voting membership of IEEE annually elects officers that serve on the top-tier IEEE governing bodies. The candidates are drawn from recommendations made by divisional and regional nominating committees. In addition, the names will include candidates for positions in the IEEE Standards Association, IEEE Technical Activities, and IEEE-USA.
 
Below are the candidates for the election offices for the coming term.

 

IEEE President-Elect, 2015

  • Frederick C. Mintzer (Nominated by IEEE Board of Directors)
  • Barry L. Shoop (Nominated by IEEE Board of Directors)

 
 

top of page

 

IEEE Division Delegate-Elect/Director-Elect, 2015

Division I
Societies: IEEE Circuits and Systems Society; IEEE Electron Devices Society; IEEE Solid-State Circuits Society
  • Renuka P. Jindal (Nominated by IEEE Division I)
  • Rakesh Kumar (Nominated by IEEE Division I)
  • Maciej J. Ogorzalek (Nominated by IEEE Division I)
 
Division III
Society: IEEE Communications Society
  • Celia L. Desmond (Nominated by IEEE Division III)
  • Alexander D. Gelman (Nominated by IEEE Division III)
 
Division V
Society: IEEE Computer Society
  • Paolo A. Montuschi (Nominated by IEEE Division V)
  • Second candidate to be announced
 
Division VII
Society: IEEE Power & Energy Society
  • John J. Paserba (Nominated by IEEE Division VII)
  • Alan C. Rotz (Nominated by IEEE Division VII)
 
Division IX
Societies: IEEE Aerospace and Electronic Systems Society; IEEE Geoscience and Remote Sensing Society; IEEE Information Theory Society; IEEE Intelligent Transportation Systems Society; IEEE Oceanic Engineering Society; IEEE Signal Processing Society; IEEE Vehicular Technology Society
  • RenĂ© M. Garello (Nominated by IEEE Division IX)
  • K. J. Ray Liu (Nominated by IEEE Division IX)

 

 
 

top of page

 

IEEE Region Delegate-Elect/Director-Elect, 2015-2016

Region 2 (Eastern USA)
  • Carole C. Carey (Nominated by IEEE Region 2)
  • Katherine J. Duncan (Nominated by IEEE Region 2)
 
Region 4 (Central USA)
  • Bernard T. Sander (Nominated by IEEE Region 4)
  • Hamid Vakilzadian (Nominated by IEEE Region 4)
 
Region 6 (Western USA)
  • Kathleen A. Kramer (Nominated by IEEE Region 6)
  • Sundaram K. (S.K.) Ramesh (Nominated by IEEE Region 6)
 
Region 8 (Europe, Middle East and Africa)
  • Margaretha A. Eriksson (Nominated by IEEE Region 8)
  • Magdalena Salazar-Palma (Nominated by IEEE Region 8)
 
Region 10 (Asia and Pacific)
  • Kukjin Chun (Nominated by IEEE Region 10)
  • ChunChe (Lance) Fung (Nominated by IEEE Region 10)
  • Stefan G. Mozar (Nominated by IEEE Region 10)

 

 
 

top of page

 

IEEE Standards Association Board of Governors Member-at-Large, 2015-2016

  • Dennis B. Brophy (Nominated by IEEE Standards Association)
  • Mark Epstein (Nominated by IEEE Standards Association)
  • Philip C. Wennblom (Nominated by IEEE Standards Association)

 
 

top of page

 

IEEE Standards Association Board of Governors Member-at-Large, 2015-2016

  • Alexander D. Gelman (Nominated by IEEE Standards Association)
  • Oleg Logvinov (Nominated by IEEE Standards Association)
  • Glenn W. Parsons (Nominated by IEEE Standards Association)

 
 

top of page

 

IEEE Technical Activities Vice President-Elect, 2015

  • Jose M.F. Moura (Nominated by IEEE Technical Activities)
  • Douglas N. Zuckerman (Nominated by IEEE Technical Activities)

 
 

top of page

 

IEEE-USA President-Elect, 2015

  • Peter Alan Eckstein (Nominated by IEEE-USA)
  • Keith D. Grzelak (Nominated by IEEE-USA)

 
 

top of page

 

IEEE-USA Member-at-Large, 2015-2016

  • Scott M. Tamashiro (Nominated by IEEE-USA)
  • Gim Soon Wan (Nominated by IEEE-USA)

 
 

top of page